Tokyo 5050
Click to read more about BC’s athletes at the Tokyo 2020 Olympics

CSI Pacific CEO Wendy Pattenden talks to The Sport Market about Tokyo 2020

Listen to the interview from July 24th here:

Tokyo 2020 Olympics

Bookmark this page to keep up to date with how Canada and BC athletes are doing at Tokyo 2020!

Paralympic information will be updated once the Paralympics begin on August 24.

Tokyo 2020

"Taking on Tokyo" newsletter

Want to keep up to date with how BC’s athletes are doing at Tokyo 2020? Join us for our daily newsletter throughout the Games to find out more about how the athletes are doing, when they’re competing, how we work with them and much more!

Sign up and see how BC’s athletes are Taking on Tokyo!

Medals

Canada

Gold 4
Silver 5
Bronze 7

Medallists

Check the list of Canada’s medallists at the Tokyo Olympics below. If they are affiliated with CSI Pacific, they will be highlighted in red. If they are from BC but not affiliated with CSI Pacific, they will be highlighted in blue

  • Day 13
    Canoe/Kayak: C-1 200m
    SILVER

    Laurence Vincent Lapointe
  • Day 12
    Men’s 200 metre
    GOLD

    Andre De Grasse
  • Day 9
    Men’s 100 metre
    BRONZE

    Andre De Grasse
  • Day 9
    4x100m medley relay team
    BRONZE

    Kylie Masse, Sydney Pickrem, Maggie Mac Neil & Penny Oleksiak
  • Day 7
    200m Backstroke
    SILVER

    Kylie Masse
  • Day 7
    Rowing – Women’s Eights
    GOLD

    Susanne Grainger, Kasia Gruchalla-Wesierski, Kristen Kit, Madison Mailey, Sydney Payne, Andrea Proske, Lisa Roman, Christine Roper, Avalon Wasteneys
  • Day 6
    Rowing – Women’s Pair
    BRONZE

    Caileigh Filmer & Hillary Janssens
  • Day 5
    Swimming – 200m Freestyle
    BRONZE

    Penny Oleksiak
  • Day 4
    Weightlifting – Women’s 64kg
    GOLD

    Maude Charron
  • Day 4
    Women’s Softball
    BRONZE
  • Day 4
    Judo – 63kg
    BRONZE

    Catherine Beauchemin-Pinard
  • Day 4
    Swimming: 100m Backstroke
    SILVER

    Kylie Masse
  • Day 3
    Judo: 57kg
    BRONZE

    Jessica Klimkait
  • Day 3
    Swimming: 100m Butterfly
    GOLD

    Maggie Mac Neil
  • Day 2
    Swimming: 4×100 Freestyle Relay
    SILVER

    Kayla Sanchez, Margaret Mac Neil, Rebecca Smith, Penny Oleksiak and Taylor Ruck
  • Day 2
    Diving: Women’s Synchronized 3m Springboard
    SILVER

    Jennifer Abel and Mélissa Citrini-Beaulieu

Upcoming Events/Daily Results

Check back for daily updates on upcoming events for BC’s athletes at the Tokyo 2020 Olympics!

Important Note: All times listed are PST, so may appear as the day before they are listed in the Tokyo schedule. E.g. Monday 3pm in Tokyo will be listed as Sunday 11pm here

Upcoming: Day 13

August 4

August 5

Results: Day 12

August 3

  • Marathon Swimming
    Women’s 10k (Finals) – Kate Sanderson
    18th overall finish
  • Athletics
    Men’s Decathlon (Day 1) – (Damian Warner)
    1st place after Day 1
  • Athletics
    Women’s Heptathlon (Day 1) – (Georgia Ellenwood)
    15th place after Day 1
  • Canoe/ Kayak
    Men’s Kayak Double 1000m (Heat 1 & 2 / QF 1 & 2) – (Brian Malfesi)
    6th in Heats, 4th in Quarters; Advance to Final B
  • Diving
    10m Platform (Preliminary) – (Celina Toth)
    23rd overall finish

August 4

  • Sport Climbing
    Women’s Combined – (Alannah Yip)
    12th overall finish
  • Cycling
    Track – Men’s Team Pursuit (Finals 5-6) – (Michael Foley, Jay Lamoureux)
    5th overall finish – best result for Canada in 113 years
  • Athletics
    Women’s 1500m (SF) – (Gabriela DeBues-Stafford, Lucia Stafford)
    DeBues-Stafford – 3rd in Semis, advances
    Stafford – 6th in Semis, does not advance
  • Athletics
    Women’s Steeplechase (final) – (Geneviève Lalonde)
    11th overall – sets Canadian Record
  • Athletics
    Men’s 200m (Final) – (Aaron Brown, Andre De Grasse)
    De Grasse – GOLD MEDAL
    Brown – 6th Overall

Featured Athlete

Damian Warner

Sport: Decathlon
Born: November 4, 1989
Birthplace: London, Ontario
Hometown: London, Ontario

CSI Pacific Affiliated Athletes

Find all the athletes we work with listed below. Athletes that have a BC connection (hometown, birthplace) but are not affiliated with CSI Pacific will have a grey background

Athletics


Mohammed Ahmed
5,000m & 10,000m
View Olympic profile


Marco Arop
800 metres
View Olympic profile


Mathieu Bilodeau
50-kilometre race walk
View Olympic profile


Khamica Bingham
100 metres
View Olympic profile


Melissa Bishop-Nriagu
800 metres
View Olympic profile


Jerome Blake
4×100-metre relay
View Olympic profile


Aaron Brown
200 metres & 4×100-metre relay
View Olympic profile


Luc Bruchet
5,000 metres
View Olympic profile


Alycia Butterworth
3,000-metre steeplechase
View Olympic profile


Lindsey Butterworth
800 metres
View Olympic profile


Brittany Crew
Shot put
View Olympic profile


Andre De Grasse
100 metres // 200 metres // 4×100-metre relay
View Olympic profile


Gabriela DeBues-Stafford
1500 metres
View Olympic profile


Evan Dunfee
50-kilometre race walk
View Olympic profile


Georgia Ellenwood
Heptathlon
View Olympic profile


Malindi Elmore
Marathon
View Olympic profile


John Gay
3,000-metre steeplechase
View Olympic profile


Liz Gleadle
Javelin
View Olympic profile


Natalia Hawthorn
1500 metres
View Olympic profile


Trevor Hofbauer
Marathon
View Olympic profile


Matt Hughes
3,000-metre steeplechase
View Olympic profile


Madeleine Kelly
800 metres
View Olympic profile


Justyn Knight
5,000 metres
View Olympic profile


Geneviève Lalonde
3,000-metre steeplechase
View Olympic profile


Cameron Levins
Marathon
View Olympic profile


Django Lovett
High jump
View Olympic profile


Michael Mason
High jump
View Olympic profile


Brandon McBride
800 metres
View Olympic profile


Christabel Nettey
Long jump
View Olympic profile


Dayna Pidhoresky
Marathon
View Olympic profile


Madeline Price
4×400-metre relay
View Olympic profile


Brendon Rodney
200 metres & 4×100-metre relay
View Olympic profile


Camryn Rogers
Hammer throw
View Olympic profile


Andrea Seccafien
5,000 metres & 10,000 metres
View Olympic profile


Lucia Stafford
1,500 metres
View Olympic profile


Damian Warner
Decathlon
View Olympic profile


Sage Watson
400-metre hurdles & 4×400-metre relay
View Olympic profile


Jillian Weir
Hammer throw
View Olympic profile


Natasha Wodak
marathon
View Olympic profile


Regan Yee
3,000-metre steeplechase
View Olympic profile

Back to top

Badminton


Kristen Tsai
Women’s Doubles
View Olympic profile

Back to top

Basketball


Nirra Fields
View Olympic profile


Kim Gaucher
View Olympic profile


Nayo Raincock-Ekunwe
View Olympic profile

Back to top

Beach Volleyball


Melissa Humana-Paredes
View Olympic profile

Back to top

Canoe/Kayak


Alanna Bray-Lougheed
Kayak – Sprint
View Olympic profile


Brian Malfesi
Kayak – Sprint
View Olympic profile

Back to top

Cycling


Ariane Bonhomme
Track
View Olympic profile


Peter Disera
Mountain Bike
View Olympic profile


Jasmin (Glaesser) Duehring
Track
View Olympic profile


Michael Foley
Track
View Olympic profile


Annie Foreman-Mackey
Track
View Olympic profile


Alison Jackson
Road
View Olympic profile


Jay Lamoureux
Track
View Olympic profile


Drew Mechielsend
BMX
View Olympic profile


James Palmer
BMX
View Olympic profile


Catharine Pendrel
Mountain Bike
View Olympic profile


Georgia Simmerling
Track
View Olympic profile


Haley Smith
Mountain Bike
View Olympic profile

Back to top

Diving


Celina Toth
10m Platform
View Olympic profile

Back to top

Fencing


Shaul Gordon
View Olympic profile


Eli Schenkel
View Olympic profile

Back to top

Field Hockey


Brenden Bissett
View Olympic profile


John (Fin) Boothroyd
View Olympic profile


Brendan Guraliuk
View Olympic profile


Gabriel Ho-Garcia
View Olympic profile


Gordon Johnston
View Olympic profile


Antoni Kindler
View Olympic profile


James Kirkpatrick
View Olympic profile


Sukhi Panesar
View Olympic profile


Mark Pearson
View Olympic profile


Keegan Pereira
View Olympic profile


Matthew Sarmento
View Olympic profile


Oliver Scholfield
View Olympic profile


John Smythe
View Olympic profile


Scott Tupper
View Olympic profile


Floris van Son
View Olympic profile


James Wallace
View Olympic profile

Back to top

Gymnastics


Shallon Olsen
Artistic
View Olympic profile


Samantha Smith
Trampoline
View Olympic profile

Back to top

Rowing


Jakub Buczek
Men’s Four
View Olympic profile


Jennifer Casson
Women’s Lightweight Double Sculls
View Olympic profile


Will Crothers
Men’s Four
View Olympic profile


Caileigh Filmer
Women’s Pair
View Olympic profile


Luke Gadsdon
Men’s Four
View Olympic profile


Susanne Grainger
Women’s Coxed Eight
View Olympic profile


Stephanie Grauer
Women’s Four
View Olympic profile


Kasia Gruchalla-Wesierski
Women’s Coxed Eight
View Olympic profile


Nicole Hare
Women’s Four
View Olympic profile


Hillary Janssens
Women’s Pair
View Olympic profile


Trevor Jones
Men’s Single Sculls
View Olympic profile


Patrick Keane
Men’s Lightweight Double Sculls
View Olympic profile


Kristen Kit
Women’s Coxed Eight
View Olympic profile


Kai Langerfeld
Men’s Pair
View Olympic profile


Maxwell Lattimer
Men’s Lightweight Double Sculls
View Olympic profile


Madison Mailey
Women’s Coxed Eight
View Olympic profile


Jennifer Martins
Women’s Four
View Olympic profile


Conlin McCabe
Men’s Pair
View Olympic profile


Jill Moffatt
Women’s Lightweight Double Sculls
View Olympic profile


Sydney Payne
Women’s Coxed Eight
View Olympic profile


Andrea Proske
Women’s Coxed Eight
View Olympic profile


Lisa Roman
Women’s Coxed Eight
View Olympic profile


Christine Roper
Women’s Coxed Eight
View Olympic profile


Jessica Sevick
Women’s Double Sculls
View Olympic profile


Gabrielle Smith
Women’s Double Sculls
View Olympic profile


Gavin Stone
Men’s Four
View Olympic profile


Kristina Walker
Women’s Four
View Olympic profile


Avalon Wasteneys
Women’s Coxed Eight
View Olympic profile


Carling Zeeman
Women’s Single Sculls
View Olympic profile

Back to top

Rugby Sevens – Men


Connor Braid
View Olympic profile


Justin Douglas
View Olympic profile


Mike Fuailefau
View Olympic profile


Lucas Hammond
View Olympic profile


Nathan Hirayama
View Olympic profile


Harry Jones
View Olympic profile


Patrick Kay
View Olympic profile


Matthew Mullins
View Olympic profile


Theo Sauder
View Olympic profile


Conor Trainor
View Olympic profile

Back to top

Rugby Sevens – Women


Elissa Alarie
View Olympic profile


Pamphinette Buisa
View Olympic profile


Bianca Farella
View Olympic profile


Julia Greenshields
View Olympic profile


Ghislaine Landry
View Olympic profile


Kaili Lukan
View Olympic profile


Kayla Moleschi
View Olympic profile


Breanne Nicholas
View Olympic profile


Karen Paquin
View Olympic profile


Keyara Wardley
View Olympic profile


Charity Williams
View Olympic profile

Back to top

Sailing


Sarah Douglas
Women’s Laser Radial (one-handed dinghy)
View Olympic profile


Nikola Girke
Women’s RS:X (windsurfer)
View Olympic profile


William Jones
Men’s 49er (skiff)
View Olympic profile


Ali ten Hove
Women’s 49erFX (skiff)
View Olympic profile

Back to top

Skateboarding


Andy Anderson
Men’s Park
View Olympic profile


Matt Berger
Men’s Street
View Olympic profile


Annie Guglia
Women’s Street
View Olympic profile


Micky Papa
Men’s Street
View Olympic profile

Back to top

Soccer


Janine Beckie
View Olympic profile


Kadeisha Buchanan
View Olympic profile


Allysha Chapman
View Olympic profile


Jessie Fleming
View Olympic profile


Vanessa Gilles
View Olympic profile


Julia Grosso
View Olympic profile


Stephanie Labbé
View Olympic profile


Ashley Lawrence
View Olympic profile


Adriana Leon
View Olympic profile


Nichelle Prince
View Olympic profile


Jayde Riviere
View Olympic profile


Deanne Rose
View Olympic profile


Desiree Scott
View Olympic profile


Kailen Sheridan
View Olympic profile


Christine Sinclair
View Olympic profile


Evelyne Viens
View Olympic profile


Shelina Zadorsky
View Olympic profile

Back to top

Softball


Emma Entzminger
View Olympic profile


Larissa Franklin
View Olympic profile


Sara Groenewegen
View Olympic profile


Kelsey Harshman
View Olympic profile


Danielle Lawrie
View Olympic profile


Lauren Regula
View Olympic profile


Jenn Salling
View Olympic profile

Back to top

Sport Climbing


Sean McColl
Men’s Combined
View Olympic profile


Alannah Yip
Women’s Combined
View Olympic profile

Back to top

Swimming


Javier Acevedo
View Olympic profile


Katrina Bellio
View Olympic profile


Hau-Li Fan
Open Water
View Olympic profile


Brent Hayden
View Olympic profile


Gabe Mastromatteo
View Olympic profile


Taylor Ruck
View Olympic profile


Kate Sanderson
Open Water
View Olympic profile


Kierra Smith
View Olympic profile


Markus Thormeyer
View Olympic profile

Back to top

Table Tennis

Back to top

Taekwondo


Yvette Yong
Women’s – 49kg
View Olympic profile

Back to top

Tennis


Vasek Pospisil
Men’s Singles & Men’s Doubles
View Olympic profile

Back to top

Triathlon


Joanna Brown
View Olympic profile


Tyler Mislawchuk
View Olympic profile


Matt Sharpe
View Olympic profile

Back to top

Volleyball


Steven Marshall
View Olympic profile


Gord Perrin
View Olympic profile


Ryan Sclater
View Olympic profile

Back to top

Water Polo


Monika Eggens
View Olympic profile


Hayley McKelvey
View Olympic profile


Gurpreet Sohi
View Olympic profile

Back to top

Wrestling


Danielle Lappage
Women’s freestyle 68 kg
View Olympic profile

Back to top