To view official Korean Standard Time Olympic schedule, click here.
Yellow background indicates medal event
See below to check the daily schedule of all CSI Pacific-affiliated athletes. All times below are posted in Pacific Standard Time The time in PyeongChang is PST +17 hours.
Note: All schedules subject to change
To view official Korean Standard Time Olympic schedule, click here.
Yellow background indicates medal event
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Freestyle – Moguls: Women’s Qualification | Andi Naude, Audrey Robichaud | 5:00pm |
Freestyle – Moguls: Men’s Qualification | Marc-Antoine Gagnon, Mikaël Kingsbury, Philippe Marquis | 6:45pm |
Opening Ceremony | All Athletes | 3:00am (Feb 9th) |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Snowboard: Men’s Slopestyle Qualification | Mark McMorris, Tyler Nicholson, Max Parrot, Sebastien Toutant | 5:00pm |
Luge: Men’s Single Heat 1&2 | Reid Watts | 2:10am (Feb 10) |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Snowboard: Men’s Slopestyle Finals | Mark McMorris, Tyler Nicholson, Max Parrot, Sebastien Toutant | 5:00pm |
Alpine Skiing: Men’s Downhill | Broderick Thompson | Postponed |
Snowboard: Women’s Slopestyle Qualification | Laurie Blouin, Spencer O’Brien, Brooke Voigt | Postponed |
Luge: Men’s Single Heat 3&4 | Reid Watts | 1:50am (Feb 11) |
Freestyle Skiing – Moguls: Women’s Moguls Finals | Andi Naude, Audrey Robichaud | 4:00am (Feb 11) |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Snowboard: Women’s Slopestyle Finals | Laurie Blouin, Spencer O’Brien, Brooke Voigt | 5:00pm |
Snowboard: Women’s Halfpipe Qualification | Mercedes Nicoll | 8:30pm |
Freestyle Skiing – Moguls: Men’s Moguls Qualifcation 2 | Marc-Antoine Gagnon | 2:30am (Feb 12) |
Freestyle Skiing – Moguls: Men’s Moguls Final | Mikaël Kingsbury, Philippe Marquis | 4:00am (Feb 12) |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Alpine Skiing: Men’s Alpine Combined | Broderick Thompson | 6:30pm |
Snowboard: Men’s Halfpipe Qualifications | Derek Livingston | 8:00pm |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
No CSI Pacific-affiliated athletes in action |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Skeleton: Men’s Heat 1&2 | Kevin Boyer, Dave Greszczyszyn, Barrett Martineau | 5:00pm |
Snowboard: Men’s Snowboardcross Seeding Round | Kevin Hill, Chris Robanske | 6:00pm |
Alpine Skiing: Men’s Downhill | Broderick Thompson | 6:30pm |
Snowboard: Men’s Snowboardcross Finals | Kevin Hill, Chris Robanske | 8:30pm |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Skeleton: Men’s Heat 3&4 | Kevin Boyer, Dave Greszczyszyn, Barrett Martineau | 4:30pm |
Snowboard: Women’s Snowboardcross Seeding Round | Carle Brenneman, Zoe Bergermann, Tess Critchlow | 5:00pm |
Alpine Skiing: Men’s Super-G | Broderick Thompson | 6:00pm |
Snowboard: Women’s Snowboardcross Finals | Carle Brenneman, Zoe Bergermann, Tess Critchlow, Meryeta O’Dine | 7:15pm |
Skeleton: Women’s Heat 1&2 | Jane Channell, Mirela Rahneva, Elisabeth Vathje | 3:20am (Feb 16) |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Freestyle Skiing: Women’s Ski Slopestyle Qualifications | Dara Howell, Yuki Tsubota | 5:00pm |
Freestyle Skiing: Women’s Ski Slopestyle Final | Yuki Tsubota | 8:00pm |
Skeleton: Women’s Heat 3&4 | Jane Channell, Mirela Rahneva, Elisabeth Vathje | 3:20am (Feb 17) |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Freestyle Skiing: Men’s Ski Slopestyle Qualification | Alex Bellemare Teal Harle, Evan McEachran | 5:00pm |
Freestyle Skiing: Men’s Ski Slopestyle Finals | Teal Harle, Evan McEachran | 8:15pm |
Bobsleigh: 2-Man Heat 1&2 | Chris Spring | 3:05am (Feb 18) |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Snowboard: Women’s Big Air Qualifications | Laurie Blouin, Spencer O’Brien, Brooke Voigt | 4:30pm |
Freestyle Skiing: Women’s Ski Halfpipe Qualifications | Roz Groenewoud, Cassie Sharpe | 5:00pm |
Bobsleigh: 2-Man Heat 3&4 | Chris Spring | 3:15am (Feb 19) |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Freestyle Skiing: Women’s Ski Halfpipe Finals | Roz Groenewoud, Cassie Sharpe | 5:30pm |
Freestyle Skiing: Men’s Ski Halfpipe Qualifications | Simon d’Artois, Noah Bowman, Mike Riddle | 8:00pm |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Snowboard: Men’s Big Air Qualifications | Mark McMorris, Tyler Nicholson, Max Parrot, Sebastien Toutant | 4:30pm |
Figure Skating: Women’s Single Short Program | Larkyn Austman | 5:00pm |
Freestyle Skiing: Men’s Ski Cross Seeding Round | Chris Del Bosco, Kevin Drury, David Duncan, Brady Leman | 6:30pm |
Freestyle Skiing: Men’s Ski Cross Finals | Chris Del Bosco, Kevin Drury, David Duncan, Brady Leman | 8:15pm |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Snowboard: Women’s Big Air Finals | Laurie Blouin, Spencer O’Brien | 4:30pm |
Freestyle Skiing: Women’s Ski Cross Seeding Round | Brittany Phelan, Kelsey Serwa, India Sherret, Marielle Thompson | 5:00pm |
Freestyle Skiing: Men’s Ski Halfpipe Finals | Noah Bowman, Mike Riddle | 6:30pm |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Freestyle Skiing: Women’s Ski Cross Finals | Brittany Phelan, Kelsey Serwa, India Sherret, Marielle Thompson | 5:00pm |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Snowboard: Men’s Parallel Giant Slalom Qualifications | Darren Gardner | 4:27pm |
Bobsleigh: 4-Man Heat 1&2 | Chris Spring | 4:30pm |
Snowboard: Men’s Big Air Finals | Mark McMorris, Max Parrot, Sebastien Toutant | 5:00pm |
Snowboard: Men’s Parallel Giant Slalom Finals | Darren Gardner | 8:45pm |
SPORT | ATHLETE(S) | TIME (PST) |
---|---|---|
Bobsleigh: 4-Man Heat 3&4 | Chris Spring | 4:30pm |
Closing Ceremony | All Athletes | 3:00am (Feb 25) |